Chcete tiež zažiť Woodstock? / Hippie móda
Sponzorovanej odkazy:
Na začiatok je nutné povedať, z čoho vlastne slovo hippie vzniklo zo slova Hipster (zasvätený, ten, kto vie, ku komu patrí), ktoré hojne využívali členovia beat generation v 50. rokoch.
Samo hnutie sa zrodilo v polovici 60. rokov v USA, na protest proti zavedeným spoločenským normám, konzervatívnosti, politickým ťahom a vojnám. Ideálom hippies bola sloboda, mier, voľnosť láska a tolerancia všetkých ľudí, bez ohľadu na rasu, ich miestom zasľúbeným bolo San Francisco, kde je tiež jeho počiatok. Materiálne veci pre nich boli pominuteľné, snažili sa splynúť s prírodou a presadzovali názor, že si majú ľudia predovšetkým života užívať, nie sa stále za niečím hnať.
Rovnako ako k životnému štýlu pristupovali hippies k oblečeniu, vytvorili si svoj vlastný svet plný pestrých farieb.
Existujú dve najdôležitejšie veci, bez ktorých sa v žiadnom prípade nezaobídete, a to znak mieru, ako symbol proti vojne vo Vietname, a kvety. Sú spolu prepojené, nič totiž neznázorňuje pokoj a mier ako ony. Kvety ideálne nosili za uchom, kvetinová potlač na hippies oblečení bola tá najdôležitejšia vôbec, odtiaľ je aj ich prezývka – kvetinové deti, a jedno z ich hlavných hesiel-Flower Power. Znak mieru sa objavuje vo všetkých podobách, ako retiazka, náušnice, prsteň alebo klasicky vlastnoručne nakreslený na tričku alebo na šatách.
Veľa vecí, ktoré hippies nosili, boli unisexové. Obľúbeným kúskom hippies štýlu boli potrebné džínsy, najmä upnuté zvonové džínsy s hrubým opaskom. Muži i ženy tiež nosili krátke tričká nad pupok, v zime nosili DIY pletené hrubé svetre.
Ženy nosili prevažne šaty a sukne. Sukne buď dlhé a splývavé, ktoré kombinovali s jednoduchými kristuskami alebo mini až mikro sukne, ktoré doplnili o kozačky. Rovnako ako sukne boli aj šaty krátke alebo dlhé a voľné ako od babičky, dôležité bolo žabičkovani na prsiach a neexistencia ramienok. Pre mužov tu boli voľné tričká, kožené vestičky s strapcami, tielka a každopádne lennonky, ktoré dostali meno podľa ich najznámejšieho nositeľa a symbolu hippies Johna Lennona. Mimo bavlnených materiálov sa u nich často objavovali aj tie prírodné, treba juta, z ktorej sa vyrábali tašky s dlhými popruhmi.
Ako doplnky sa nosili dlhé náušnice s korálkami a pierkami, retiazky na členku., Korálkové retiazky, rôzne talizmany a desiatky bavlnkových náramkov priateľstva. Ľudia si väčšinu vecí tvorili alebo dotvárali sami doma.
Ďalším znakom, ktoré hippies móda velila, sú strapce úplne na všetkom, kabelkách, vestách, tričkách alebo nohaviciach, rovnako tak i batikované veci. Kvetinové deti tiež často nosili Patchworkové kostýmy, vyšívané alebo záplatové oblečenie, šikovnejšie dievčatá si napríklad do džínsov vkladali klin z látky s kvetinovým vzorom. S topánkami si hippies moc starostí nerobili, buď chodili naboso, alebo mali obyčajné jednoduché sandálky, ženy nosili aj kozačky. Rovnako je to aj celkovo s oblečením, nahota u nich bola normálna.
Jasným symbolom kvetinových detí tiež bolo to, že muži aj ženy mali rovnako dlhé (a vždy rozpustené alebo spletené do tenkých vrkôčikov) vlasy, ako symbol slobody a nezávislého životného štýlu. Ako ozdoby sa na nich nosili korálkové alebo dlhé kožené čelenky, obľúbené boli aj šatky alebo sponky v tvare kvetín. Muži mali fúzy a briadky, nikdy ale neboli upravované. Kvôli spolužití s prírodou a návratu k prirodzenosti sa dievčatá takmer vôbec nemaľovali.
Hudba bola pre hippies dôležitá, ich symboly bol už spomínaný John Lennon, Janis Joplin, The Who alebo Jimi Hendrix. Ich obľúbenou skupinou boli aj Beatles, ich pesnička All you need is love sa stala jedným z ich sloganov.
A nezabúdajte:
zdroje: www.polyvore.com
Sponzorovanej odkazy:
Najnovšie články
Detské náušnice - Kedy a ako ich správne vybrať
17. januára 2024
Významné vône spomienok a emócií
19. septembra 2023
Najzaujímavejšie mužské outfity na letnú svadbu
25. apríla 2023