Diane von Furstenberg - princezná žijúca americký sen

Diane von Furstenberg - princezná žijúca americký sen

24. novembra 2010, Diane von Furstenberg, www.dvf.com, zavinovacie šaty, DVF

Sponzorovanej odkazy:

Patrila k americkej smotánke 70. rokov a na výslní sa udržala až do súčasnosti. Bola múzou a módnou ikonou pre pop-artového génia Andyho Warhola. Jej meno je spájané s rozšírením skutočného módneho trendu – zavinovacích šiat. Aké sú ďalšie tajomstvá jej úspechu?

Princezná Diane

Diane von Furstenberg, vlastným menom Diane Simone Michelle Hafin, pochádza z veľmi zvláštneho rodinného zázemia. Narodila sa v belgickom Bruseli do židovskej rodiny, jej otec je pôvodom Rus, ktorý do Belgicka emigroval na sklonku 30. rokov a matka Grékyňa, ktorá prežila holokaust.
Pri štúdiu ekonómie v Ženeve sa zoznámila s princom Egonom von Furstenberg, taktiež módnym návrhárom, a neskôr sa za ňho vydala. Zámožná rodina princa taliansko-rakúskeho pôvodu s voľbou jeho manželky nesúhlasila z náboženských dôvodov. Po trojročnom manželstve nasledoval rozvod, od titulu princezná Diane síce upustila (aj keď ňou stále je), ale svoje bývale priezvisko používa ako umelecké meno doteraz, aj po svojom druhom sobáši.

Patent na zavinovacie šaty

Do sveta módy vstúpila v roku 1972 s už spomínanými zavinovacími šatami a jednoduchým heslom „Cíťte sa ako ženy, noste šaty“. Inšpirovala sa japonským kimono a povojnovou érou, kedy boli šaty tohto typu vrcholom pohodlia, praktickosti a erotiky. V 70. rokoch, v dobe, kedy svet ovládli feministky a nosenie nohavíc u žien sa stávalo čím ďalej viac populárnejším, vypukla senzácia. Dopomohlo jej tiež to, že šaty sa predávali za cenu dostupnú pre široký okruh ľudí. Počas prvých piatich rokov ich predala niekoľko miliónov a to jej vynieslo titul najvýznamnejšej návrhárky od dôb Coco Chanel, ktorá rovnako ako ona nemala žiadne odevné vzdelanie. Jej prvý parfum Tatiana, pomenovaný po jej dcére, slávil rovnaký úspech.

Po dlhú dobu sa venovala len navrhovaniu interiérov a kozmetike, v roku 1997 sa však opäť vrátila na módnu scénu.
Pri navrhovaní sa v mnohých prípadoch inšpiruje pánskym šatníkom, ktorý u žien pôsobí sexy, vyjadruje dominanciu a sebavedomie. Často sú k videniu geometrické prvky a strihy, veľkoplošné vzory, výrazná pestrofarebná škála, a aj napriek „hriešnosti“ sú jej modely vždy nadčasové a plné elegancie, pri ich výrobe sa používajú pohodlné materiály, čo je podľa autorky základom úspechu. V obľube má používanie vzorov, ktoré pochádzajú z prírody a neboli vytvorené umelo človekom. Okrem obligátnych zvieracích, najčastejšie zebrích alebo leopardích, sú to potrebné vzory kôry stromov, pôdy alebo kameňov.


Jej impérium dnes zahŕňa rad kozmetiky, parfumov, doplnkov do domácnosti, kabeliek alebo topánok, vlajkovou loďou však ale zostáva jej rad oblečenia pre ženy. Modely značky Diane von Furstenberg sú k dostaniu po celom svete,ale jej centrum sídli v New Yorku. Medzi jej najslávnejšie zákazníčky patrí Jennifer Aniston, Julia Roberts, Demi Moore, Katherine Heigl alebo zúfalá manželka Eva Longoria Parker.

V roku 2005 jej bola koncilom módnych návrhárov Ameriky udelená cena za celoživotný prínos móde a o rok neskôr bola zvolená jeho čestnou prezidentkou. Patrí tiež k vôbec najvýznamnejším a najváženejším osobám v Belgicku, krajine, ktorá z medzinárodnej scény moc nevyčnieva.

Zdroj: www.style.com

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Katka J.. Článok nájdete v kategórii módni návrhári.